Proteinová diéta

Bojujete s nadváhou alebo obezitou? Neviete si rady so svojou postavou? My vám ponúkame bezpečnú a lekármi odporúčanú diétu. Je to bielkovinová alebo proteínová ketogénna diéta, skrátene ketodiéta, ktorú navrhol americký profesor George L. Blackburn na Harvard Medical School.

 
Diéta má 3 fázy + 1 nadstavbovú, ktoré na seba nadväzujú a každá má svoj zmysel, účinok a výsledok

VZOROVÝ JEDÁLNIČEK PRE FÁZU I

I. Fáza (štartovacia)
 
Prvá fáza je najťažšia, najprísnejšia, ale kvalitne Vás naštartuje. Za mesiac schudnete aj 10-12 kíl. Práškovými či instantnými bielkovinovými jedlami sa nahrádzajú "pravé jedlá" a k nim je potrebné jesť povolenú zeleninu, niektorú je možné konzumovať aj v neobmedzenom množstve. Zelenina je z dôvodu vyššieho prísunu vlákniny povinná. Vhodné je, aby sa dodržiaval pomer medzi slanými a sladkými jedlami, t.z. 50:50, pri piatich jedlách v prospech slaného.
 
Povolené druhy zeleniny: Artičoky, Huby, Patizón, Sója (klíčky), Brokolica, Špargľa, Pór, Špenát, Zeler, Kel, Čakanka, Karfiol, Reďkovky, Tekvica, Fazuľové struky, Baklažán, Kapusta (zelená, červená), Šalát (všetky druhy), Uhorka, Žerucha, Rukola, Fenikel.
 
Sladké potraviny sú prísne zakázané, patrí sem aj ovocie a zelenina, ktorá obsahuje sacharidy. Výnimkou sú iba sladké proteinové jedlá, ktoré sú súčasťou diéty. Na začiatok stavu ketózy je potrebné, aby organizmus dostal dostatočné množstvo instantných bielkovín, čo znamená 1,2g na 1kg ideálnej hmotnosti u žien a u mužov 1,5g.
 
Prvá fáza trvá 10-21 dní, a zaručí Vám rýchly úbytok nadbytočných kilogramov. Redukcia hmotnosti je na úkor tukového tkaniva, čo potvrdzujú merania na bioimpedančnej váhe. Priemerná denná spotreba sáčkových jedál je 4-5 vrecúšok, podľa počiatočnej hmotnosti klienta.
 
Nezabudnite na externé dopĺňanie minerálov (horčík, draslík) a omega3 kyselín, prípadne i multivitamíny (pri dlhodobejších redukciách)
 
Časté chyby počas prvej fázy:
 • nedodržiava sa pomer medzi slaným a sladkým
 • nedostatočný prísun instantných bielkovinových jedál spôsobom, nakoľko klient nepociťoval hlad
 • nedodržiava sa pitný režim, počas prvej fázy je dôležité, aby sa vypilo okolo 0,4 l tekutín na 10 kg hmotnosti
 • nápoje sa sladia cukrom (v prípade akútnej potreby sladenia je potrebné použiť umelé sladidlo alebo stéviu)
 • nedostatočné doplňovanie minerálov, ktorým vznikajú telesné problémy ako napr. svalové kŕče
 • konzumácia alkoholu (alkohol je zakázaný, keďže obsahuje cukor. Povolený je až od 3. fázy (pohár kvalitného vína)

VZOROVÝ JEDÁLNIČEK PRE FÁZU II

II. Fáza (prechodná)
 
Ide o prechodnú fázu, priemerne sa za mesiac schudne 3-4 kg.
 
Druhá fáza trvá cca 10-21 dní a povinne nasleduje hneď po prvej fáze. U pravidelne športujúcich klientov je možné zahájenie redukčnej kúry priamo fázou 2., bez toho, aby bola fáza 1.
 
Táto fáza sa prispôsobí Vášmu životnému štýlu, je menej náročná a môže trvať dlhodobo, čiže aj viac týždňov. Je to pokračovanie bielkovinovej diéty z fázy 1, akurát s tým rozdielom, že už je povolené jedno ,,pravé" hlavné jedlo, kde je vysoký obsah bielkovín a s minimálnym množstvom tukov na deň (napr. hydina bez kože, chudé mäso, ryby, morské plody).
 
Spotreba instantných bielkovinových jedál na deň je 3-4 kusy. Organizmus sa aj naďalej musí udržiavať v ketóze, aby sa chudlo na úkor tukového a nie svalového tkaniva.
 
Časté chyby v druhej fáze:
 • automaticky sa dávajú prílohy k ,,pravému jedlu", môže sa však iba zelenina uvarená na vode alebo v pare. V žiadnom prípade nepoužívať zemiaky, ryžu a knedľu ako prílohu
 • nedostatočný prísun instantných bielkovinových jedál, pretože máme pocit nasýtenia
 • začne sa jesť pečivo, ktoré je naďalej neprípustné
 • nedodržiavanie pitného režimu, potrebné je vypiť stále aspoň 2-2,5 litra tekutín
 • vynechávanie fyzickej aktivity, ktorá je nutná a potrebná!!!
 • sladenie nápojov s cukrom
 • nedostatočné dopĺňanie minerálov, potrebná je aspoň polovičná dávka externých látok

VZOROVÝ JEDÁLNIČEK PRE FÁZU III

III. Fáza (vyrovnávacia)
 
Fáza, ktorá sa nazýva vyrovnávacia, kde sa opatrne vraciame ku sacharidom. Priemerne sa schudne 2-3 kg za mesiac.
 
Počas tretej vyrovnávacej fázy nahrádzame dve jedlá jedlom pravým. Počnúc druhou tretinou tretej fázy si na obed alebo večeru (NIE AJ AJ!) pridávame menšiu porciu sacharidov (ryža, varené zemiaky). V tretej tretine tretej fázy zameníte šunku na desiatu za menšie jablko, resp. za hrsť ovocia. Dôležité je postupné zvyšovanie dávok sacharidov a postupné rušenie ketózy. Telesné aktivity by už mali byť samozrejmosťou cca tri krát do týždňa. Externé dopĺňanie minerálov či omega 3 kyselín už nie je nutné.
 
Priemernou spotrebou na deň je 2-3 kusy instantných bielkovinových jedál.
 
Časté chyby počas tretej fázy:
 
 • nedodržanie dĺžky fázy a náhle zvýšenie prijatých sacharidov
 • prílohy ako knedle sa musia z jedálnička vytratiť nastálo, a so slovenskými jedlami veľmi opatrne
 • cukry ako čokoláda, zmrzlina, dezerty z jedálnička vynechať
 • konzumácia bieleho pečiva, toto pečivo nahradiť celozrnným alebo tmavým pečivom
 • slabá, resp. žiadna fyzická aktivita
 • sladenie nápojov cukrom

 IV. Fáza (udržiavacia)